Masaże idealne na okres ciąży
Ciąża to stan błogosławiony, wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Choć wiąże się z ogromną radością i nastrojem wyczekiwania, bardzo często towarzyszą mu także dolegliwości, o których niewiele się mówi - ból kręgosłupa, ociężałość, opuchnięte kończyny, migreny, stres i niepewność. Wszystko to ma ogromny wpływ na samopoczucie zarówno matki, jak i dziecka. Choć w ciąży nie wolno przyjmować wielu leków i suplementów diety, są inne sposoby na poradzenie sobie z tymi dolegliwościami. Sprawdźmy jakie.
Dolegliwości w trakcie ciąży
O tym, że w pierwszym trymestrze ciąży kobiecie często towarzyszą mdłości i kiepskie samopoczucie, wiedzą prawie wszyscy. Nie każdy jednak rozumie, z czym wiążą się jej późniejsze etapy. Im większy staje się brzuch, tym bardziej obciążony jest cały układ kostno-stawowy kobiety, a szczególnie kręgosłup. To on często boli najbardziej, nie pozwala spać czy siedzieć w wygodnej pozycji. Bardzo często pojawiają się także obrzęki - szczególnie w okresie letnim. Opuchnięte ręce czy nogi i stopy potrafią być ogromnym problemem dla ciężarnej kobiety. Lekarze często twierdzą, że takie są uroki ciąży i trzeba to po prostu przetrwać. Okazuje się jednak, że wiele z tych dolegliwości może stać się mniej dokuczliwych dzięki odpowiednim masażom.
Masaże w trakcie ciąży - czy są bezpieczne?
Wiele kobiet w ciąży wręcz marzy o odprężającym masażu, jednak obawiają się, czy nie spowoduje on jakichś niepożądanych objawów. Uspokajamy - masaż wykonany przez profesjonalnego i przeszkolonego terapeutę jest całkowicie bezpieczny zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Masażysta taki powinien jednak bezwzględnie przed przystąpieniem do masażu przeprowadzić wywiad z kobietą - zapytać o przebieg ciąży, przeciwwskazania od lekarza i przede wszystkim o samopoczucie. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i bez powikłań, a kobieta w dniu masażu czuje się dobrze, masaże można wykonywać niemal przez cały okres ciąży. Choć niektóre źródła podają, że najlepiej poczekać z tym do 12. tygodnia, lekki odprężający masaż wykonany przez specjalistę nie zaszkodzi nawet w pierwszym trymestrze.
Jak powinien wyglądać masaż kobiety ciężarnej
Choć partnerzy często próbują ulżyć swoim kobietom w stanie błogosławionym i wykonać domowy masaż, mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że na naszym ciele znajdują się liczne punkty akupresurowe odpowiedzialne na przykład za wydzielanie pewnych hormonów. Dlatego masaż w okresie ciąży najlepiej oddać w ręce profesjonalistów, którzy najlepiej wiedzą, które miejsca ucisnąć mocniej, a które ominąć, by przynieść kobiecie jak najwięcej ulgi. Rodzaje masażu w trakcie ciąży mogą skupiać się na różnych aspektach - kręgosłupie, opuchniętych kończynach czy okolicach miednicy. Wiele kobiet decyduje się jednak na holistyczny zabieg łączący w sobie wszystkie te zalety. Tego typu masażem jest właśnie masaż ciążowy Ma-uri wykonywany w naszym gabinecie. Ma on na celu przyniesienie nie tylko ulgi fizycznej, ale także poprawę formy psychicznej i duchowej. Masaż wykonywany w pozycji leżącej na boku pozwala terapeucie na łatwiejszy dostęp do najbardziej newralgicznych punktów ciała ciężarnej - okolic miednicy oraz dolnych partii pleców w części krzyżowej. Nie oznacza to jednak, że masaż Ma-uri skupia się jedynie na plecach. Zawiera on także elementy drenażu limfatycznego, czyli masażu wykonywanego od stóp w górę, w kierunku przeciwnym do grawitacji, w celu pobudzenia krążenia krwi i limfy oraz udrożnienia węzłów chłonnych. Wspomaga to przepływ wody w nogach, redukując możliwość wystąpienia dokuczliwych obrzęków. Bardzo istotnym elementem masażu prenatalnego jest także masaż brzucha, który pozwala na wzmocnienie fizycznej i duchowej więzi pomiędzy matką a dzieckiem. Największą korzyścią wynikającą z takiego masażu jest jednak odprężenie psychiczne. Kobieta ciężarna nieświadomie przekazuje swojemu nienarodzonemu dziecku wszystkie swoje emocje, zmartwienia, samopoczucie. Dlatego zrelaksowana i wypoczęta matka to szczęśliwe dziecko. Taki masaż to także doskonała profilaktyka przeciw często pojawiającym się w trakcie lub po ciąży rozstępom. Pomaga też w zasypianiu i pozytywnie wpływa na jakość snu ciężarnej. Widać więc, że ilość korzyści wynikających z takiego masażu przemawia jednoznacznie za jego regularnym wykonywaniem. W końcu zdrowie jest najważniejsze, a matka nosząca dziecko pod sercem zasługuje na wszelkie udogodnienia.