Czy ciężarne mogą korzystać z masaży?
Czy masaż jest właściwą receptą na to, aby przynieść ulgę i poprawić samopoczucie kobiety w ciąży?
Masaż w ciąży – tajemnica wyjątkowego wsparcia
Pomysł korzystania z masaży przez kobiety w ciąży nie jest niczym nowym. Jednak czy współczesne metody są odpowiednie dla przyszłych mam? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak, ale przy zachowaniu pewnych zasad oraz wybraniu właściwego rodzaju masaży.
Przede wszystkim kwestią kluczową jest uzyskanie zgody lekarza prowadzącego. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i bez żadnych powikłań, specjalista najpewniej wyrazi zgodę na korzystanie z masaży. Przesłankami sprzyjającymi takiej decyzji są korzyści, jakie może odnieść kobieta w ciąży – masaż pomaga zarówno w walce ze stresem i zmęczeniem, wspiera lepsze krążenie płynów limfatycznych i krwi, a do tego poprawia samopoczucie i pozytywne nastawienie.
Masaż dla kobiet w ciąży – które wybrać, których unikać?
Należy zwrócić uwagę na to, jakie rodzaje masaży są odpowiednie oraz bezpieczne dla przyszłych mam. Masaż ciążowy wykonywany przez specjalistów to opcja najbardziej polecana. Pozwala on na dopasowanie technik do potrzeb kobiety, z uwzględnieniem jej fizycznej kondycji i specyfiki danego okresu ciąży.
Od pewnych rodzajów masaży zdecydowanie należy się jednak wystrzegać. Konieczne jest unikanie mocnych nacisków w okolicach brzucha oraz odradza się wykonywanie drenażu limfatycznego czy masażu Shiatsu bez uprzedniej konsultacji z lekarzem prowadzącym. Z kolei akupresura może okazać się pomocna przy skurczach i bólach, jednak istnieją punkty, których nie należy stymulować w czasie ciąży.
Ciąża to trudny czas dla organizmu kobiety, ale odpowiednio i bezpiecznie dobrane masaże będą niewątpliwą ulgą.